מהי מערכת Haccp?

מערכת Haccp

בתחום ייצור המזון יש בקרות איכות שונות אשר לכולם מטרה אחת – לעשות הכול על מנת להבטיח את איכות התוצרים היוצאים משטח המפעל, ולמנוע ככל האפשר תופעות בלתי רצויות של מאכלים שעלולים לגרום לנזקים בריאותיים למי שיצרוך אותם. אחד התקנים הנחוצים מוכר בשם תקן HACCP. מערכת זו הינה מערכת חכמה אשר סוקרת את המפעל ואת כל התהליכים שמתבצעים בו ומזהה נקודות שעלולות ליצור מצבים בלתי רצויים.

בקרה לייצור עם מוצרים מן החי

במיוחד נוגעת מערכת זו למפעלים בהם משלבים מוצרים מן החי בתהליכי הייצור. מערכת Haccp הינה חלק בלתי נפרד מתהליכי הייצור במפעלים אלו, והיא דרישה מטעם משרד הבריאות. המערכת הזו מסייעת באבטחת האיכות ומונעת מצבים של שימוש בחומרים שאינם רצויים. כל מי שעוסק בייצור מזון חייב להכיר את המערכת הזו ואת יתר הדרישות של משרד הבריאות. וזאת במטרה לפעול באופן חוקי לפי הדרישות המפורטות בנושא זה.

איך יודעים ואיך פועלים?

לא תמיד קל לפעול בהתאם להנחיות. למעשה ניתן לומר שההנחיות מכבידות ומקשות לא פעם על בעלי המפעלים. אבל בדיוק לשם כך קיים מענה בדמות חברות מתמחות כמו פרוסייפ אשר מציעות ליווי בתהליכי הוצאת הרישיון. מה שאומר שהיזם או בעל המפעל לא מתמודד בגפו מול הממשל. אלא לצידו יש חברה מקצועית שמכירה את הנהלים, את הכללים ואת כל הפרוצדורה הנדרשת. כמו כן החברה יודעת את אשר לפניה ומובילה בתבונה את כל התהליך. כך מקבלת החברה המלווה את הרישיון במהירות רבה, וגם התקנים הנחוצים לה בהתאם לתחום הפעילות שלה מתקבלים מהר יותר. לאחר שחברה קיבלה את הרישיון לייצור מזון היא יכולה להתחיל לפעול ולייצר מזון. וזאת בביטחון כי היא פועלת על פי הדרישות ומשווקת מוצרים שיוצרו בתנאי ייצור נאותים.

השאר תגובה