משאבות ביוב: מי עושה בהן שימוש?

משאבות ביוב

בכל בניין אנחנו מכירים את האינסטלציה שמותקנת בתשתיות שלו אולם לא יודעים שרבות מהפונקציות שקשורות לצנרת זו מופעלות בעזרת משאבות ייעודיות. המשאבות האלה מותאמות הן לבניינים פרטיים והן למבני ציבור שבהם העומס על מערכת הביוב גדול יותר. עקרונית, כל רשות מקומות אחראית להתקנת צנרת והפעלת משאבות מחוץ למתחם הבניין ולכל מה שזורם החוצה ופנימה אליו. מנקודה מסוימת הבניין הוא זה שחייב לדאוג לתפעול ולתחזוקה של צנרת ומשאבות אלה, כמו משאבות מים ומשאבות ביוב.

מהי משאבת מים לביוב?

משאבת מים לביוב נמצאת בתוך מערכת הביוב וטבולה בתוכו ולכן נקראת גם משאבה טבולה. תפקידה הוא לסלק ממערכת הביוב את הנוזלים לכיוון הצנרת הראשית שמתחברת למבנה מבחוץ וממוקמת בנקודה גבוהה יותר מהמערכת של הבניין. זה מיועד לכל בניין שיש בו חדרים מתחת למפלס פני הקרקע או נמוך יחסית למיקום המערכת העירונית. כך מכסים את כל האפשרויות של מבנים שבהם חדרים שונים ומקלטים, חניונים ומחסנים תת קרקעיים ולכן זה חשוב מאוד במיוחד למבני ציבור שבהן יש מבנים מתחת לפני הקרקע.

צורת הפעילות של משאבות הביוב

מטבע הדברים, גידול באוכלוסייה ובניית רבי קומות יוצרים לחץ גדול על התשתיות. מסיבה זו משאבות ביוב עובדות גם הן בצורה מסיבית וללא הפסקה כמעט. הן חייבות לתת מענה לשטחים בנויים הולכים וגדלים ולכן גם ריבוי התקלות בהן. המשאבה הטבולה דואגת למי הקולחים ומי הביוב שמגיעים מהאסלות מהכיורים, חדרי המקלחת והמטבחים ולהזרים אותן היטב ללא תקלות וללא הצפות מצערות. הן יונקות מים מהצנרת, ולדחוף אותם למעלה בכוח לביוב הראשי הגבוה ממנה.

סוגי המשאבה שקיימים בשוק

  • משאבה עם מעבר מים חופשי – נחשבת למשאבה הרגילה.
  • משאבה עם מערכת סכינים לטחינה ולגריסה של פסולת שחודרת לצנרת מהמטבחים ומהשירותים. קיימת במבנים שבהם קו הביוב נמצא מעל ולכן מונעת סתימות בזרימת המים.

חשיבות תחזוקת המשאבות ותקינותן

אנחנו לא מקדישים מחשבה רבה למשאבות שמסייעות לנו לשמור על אורח חיים היגייני ונוח ולכן שוכחים שיש מי ששומר על תחזוקתן. משום כך, חובה לדאוג לתחזוקה שוטפת ולתיקון כאשר הדבר נחוץ רק בידי אנשי מקצוע מעולים שמוסמכים לכך.

 

השאר תגובה