פנאומטיקה – מה זה ולמה זה חשוב לנו

פנאומטיקה

ישנם תחומים רבים, בהם מונחים בסיסיים, מונחים מקצועיים, אשר בעיניי אנשי מקצוע נחשבים שכיחים וסטנדרטיים, הרי עבור מרבית האנשים הם לא מוכרים וייתכן מאוד שהם יישמעו להם כמו סינית לכל דבר. 

יחד עם זאת, עצם זה שמדובר במונחים מקצועיים ולא מוכרים, לא אומר שמדובר במונחים שאין צורך להכיר בהם. הרי מדובר על דברים שיכולים להשפיע על התפקוד שלהם כך או אחרת, ובוודאי יכולים להשפיע על איכות החיים שלהם בדרכים שונות. הם יכולים להשפיע על היכולות שלהם לבצע פעולות שונות או על מכשור שנמצא בידיהם לבצע את הפעולות ההכרחיות עבורם. 

דוגמא טובה לכך זה פנאומטיקה. מרבית האנשים בוודאי לא מודעים לקיומו של מונח זה ולמשמעות שלו. זאת אף על פי, שלא מעט דברים מתרחשים בזכות תהליך הפעולה שמיוחס למונח זה. חשוב לומר, מדובר על עניין מאוד חיוני לצורך ביצוע פעולות מכניות שונות. 

פנאומטיקה הוא למעשה שם רחב לטכנולוגיות אשר פועלות באמצעות הפעלה מכנית שנוצרת על ידי גז דחוס, כמו נניח אויר. 

מדוע משתמשים בשיטה זו?

כפי שאנחנו יכולים להניח, אוויר הוא מוצר מאוד זמין וזול, בטוח לשימוש, לא צריך לעבוד קשה בשביל לייצר אותו ולכן נעשה בו שימוש לצורך פעולות מכניות שונות. זאת להבדיל משימוש בחומרים אחרים, כמו למשל גז נוזלי. מה עוד שאם מתבצעת דליפה של אוויר במקום מסוים, זה לא בהכרח ישפיע על הסביבה ולא יגרום נזק, שוב בניגוד לגז נוזלי. 

ישנן הרבה מאוד דוגמאות לשימוש בפתרונות הידראוליקה ופנאומטיקה, כאשר אנחנו יכולים למצוא בכלים ומכשירי לחץ שונים ועוד כלים ומכשירים מסוגים שונים, כאלה שאנחנו עושים בהם שימוש בבית, בעסק, בשטח ובמגוון רחב של מקומות נוספים. 

 

השאר תגובה