לשון הרע בקבוצות פייסבוק – למה זה נפוץ כל כך?

לשון הרע בקבוצות פייסבוק

גם אתם שמתם לב לריבוי המקרים של לשון הרע בקבוצות פייסבוק? אתם לא מדמיינים! יש לכך סיבה ובמאמר זה נסביר ונרחיב עליה.

בין חופש הביטוי לבין לשון הרע

בדומה לגבול שבין אהבה לשנאה, גם הגבול שבין חופש הביטוי לבין לשון הרע הוא דק מאוד. מצד אחד, לכולנו יש את החופש להתבטא ומן הצד השני, לכולנו גם יש את הזכות לשמור על כבודנו ועל שמנו הטוב. שתי זכויות אלו אמנם נשמעות הגיוניות לחלוטין, אבל מה קורה כשהן מתנגשות וכשאדם אחד מתבטא, כבודו של אדם אחר נפגע? במקרה כזה, מערכת המשפט יכולה להתערב ולהחליט אם גבול הטעם הטוב נחצה או לא.

לשון הרע בפייסבוק בכלל

היות שכמעט כולנו בעלי פרופיל בפייסבוק והיות שהוא זמין לנו כל כך, אנו נוהגים להשתמש בו ולהביע את דעותינו ומחאותינו כמעט ללא מחשבה. הדבר נכון הן לגבי קבוצות בפייסבוק, עליהן נרחיב בהמשך, והן לגבי הפרופיל האישי שלנו ואף הדפים העסקיים של העסקים שלנו. כל עוד אנו מעלים לפייסבוק תכנים, שעלולים להתפרש כפוגעניים, אנו חושפים את עצמנו לפגיעה מסוג זה.

לשון הרע בקבוצות פייסבוק בפרט

לשון הרע בקבוצות פייסבוק דומה למדי ללשון הרע בפייסבוק באופן כללי, למעט הבדל אחד: כאשר אנו חברים בקבוצה כלשהי, אנו מרגישים חלק ממנה ואנו מרגישים, כאילו דעותינו משותפות עם כלל חברי הקבוצה. זוהי הסיבה לכך, שלעתים אנו מרשים לעצמנו לכתוב את כל העולה על רוחנו, בהתאם לנושא הקבוצה, בלי לחשוב פעמיים. הדבר נכון הן לגבי העלאת תכנים מקוריים והן לגבי שיתוף תכנים של אחרים או הוספת תגובות לתכנים של חברי הקבוצה האחרים.

יחד עם זאת, היות שאנו חברים בקבוצה מרובת משתתפים, יש גם ריבוי דעות וזה טבעי לחלוטין ולכן יתכן גם, שאנו נפגע בדרך כזו או אחרת באדם כזה או אחר, שיכול להיות חבר בקבוצה או להיחשף לתוכן הפוגעני לכאורה שפורסם בדרך אחרת. לכן, גם אם מדובר על קבוצה סגורה, יש לחשוב פעמיים לפני העלאת תוכן שעלול להיות פוגעני או להגיב תגובה שעלולה להיות פוגענית לא פחות.

השאר תגובה