עד כמה הרטבת לילה שכיחה בקרב ילדים – ד"ר קובי שגיא

ד"ר קובי שגיא

הרטבה לילית היא תופעה הנראית אצל כחמישה אחוז מאוכלוסיית הילדים שמלאו להם חמש. 

שכיחות תופעת ההרטבה הלילית

ההרטבה הלילית של ילדים אחרי גיל חמש נראית בבתים רבים משתף ד"ר קובי שגיא ומקיפה סביב חמישה אחוז מכלל האוכלוסייה בפילוח זה.

רוב הילדים מסגלים לעצמם את מנגנון ההתאפקות, אם יש צורך הם קמים באמצע הלילה כדי להטיל שתן . מדובר בהליך הדרגתי שאינו קורה כמו מטה קסם ביום אחד, אלא זה עניין של למידה והתנסות עד שהילד חש גם בלילה את הצורך לגשת לשירותים כדי להתרוקן.

מקצת מהילדים ישנים שינה עמוקה מאד בלילה ולכן הם לא חשים בצורך של הגעה לשירותים. זו הסיבה שרבים מהם קמים רטובים בבוקר, כיוון שהם גם לא חשו בעובדה שהם הרטיבו במהלך הלילה.

למידה של שיטת ההתאפקות 

כדי להתגבר על הבעייתיות ולעבור מקבוצת הילדים המרטיבים בלילות לקבוצת הילדים שנגמלו מהרטבה לילית, יש להעביר לילד הרבה מאד חיזוקים חיוביים שסומכים עליו, שהוא ילמד לשלוט בצרכים ובסופו של התהליך, הוא יקום בכל הבקרים יבש מסביר ד"ר קובי שגיא

הלמידה כוללות את מסוגלות ההכרה גם כשישנים חזק שיש להטיל שתן ולכן יש לקום מהמיטה. בנוסף לכך הילד יבצע תרגילי התאפקות, כשהוא חש שיש שתן רב בשלפוחית הוא יכווץ את השרירים הטבעתיים, יפעיל את מנגנון ההתאפקות הפנימי וכך יעצור את זרימת השתן עד ההגעה לשירותים גם אם זה קורה באמצע הלילה.

שכיחות ההרטבה אצל ילדים 

האחוזים של הילדים אשר מרטיבים בלילות נשארים לאורך השנים במגמה זהה מסכם ד"ר קובי שגיא. יש ילדים שמתגברים על הבעיה ועוברים למעגל הנגמלים ומצד שני נכנסים למעגל זה ילדים אחרים אשר הגיעו לסביבות גיל חמש ועדיין מרטיבים בלילות.

השאר תגובה