איך מוצאים פטנטים שצריך להמציא

פטנטים שצריך להמציא

החלום הגדול של כל יזם, של כל ממציא הוא, להביא לעולם פטנט. כלומר, לייצר איזה אלמנט מסוים שאין כמוהו והוא יכול לייצר דבר חדש או לשפר דבר קיים. זה יכול להיות פטנט שממוצא מאפס וזה יכול להיות פטנט שממוצא על גבי פטנט או מוצר קיים כשהמטרה היא לשפר את יכולת השימוש בו, באמצעות אלמנט ייחודי שלא הומצא דבר היום ויכול להירשם כפטנט.

צריך לומר, לכאורה זה נשמע כמו דבר גדול, הרי בשביל להמציא פטנט צריך דמיון, צריך יוזמה, צריך להיות מסוגל לחשוב בגדול, לחשוב על דברים יש מאין. אך האמת היא מעט שונה, חברות רבות, בוודאי חברות גדולות, ממציאות כמעט כל שנה פטנט חדש ורושמות אותו. אנחנו יכולים לראות למשל, בתחום הסלולר, לא מעט פטנטים שהחברות הגדולות ייצרו ורשמו. מדובר בפטנטים שהומצאו תוך כדי עבודה על דגמים חדשים של מכשירים.

במקרים מסוימים, מדובר על פטנטים שהם על בסיס דבר קיים למשל, המפתחים של החברה עוברים על מצלמת המכשיר, בוחנים אותה ומחליטים לבדוק כיצד אפשר לשפר אותה. במידה והם מגלים שאפשר להוסיף נדבך מסוים, כפתור שונה או כל דבר אחר, אז הנה להם המצאה. הם ימהרו לרשום אותו בשביל שאף אחד אחר לא יוכל להשתמש בו, בוודאי שזה לא אפשרי ללא אישור החברה.

במקרים אחרים מדובר על פטנטים שאינם על בסיס מוצר או אלמנט קיים, צריך לומר שכאן מדובר על מקרים קצת יותר נדירים היום, הרי כל דבר קיים כך או אחרת, ולכן קשה מאוד לייצר יש מאין לגמרי. מה עוד שצריך להסביר כיצד הפטנט יכול לעזור וכיצד הוא משנה את הסדר הקיים בתחום ולכן זה יכול להיות בעייתי.

יש ממציאים שבוחנים פטנטים קיימים ובוחנים כיצד הם יכולים להמציא דבר אחר, דבר שונה או על בסיס הדבר הקיים, מה ניתן לשפר, בלי קשר לשאלה אם הם עובדים בחברה או עוסקים בהמצאת מוצר כזה או אחר. מן הסתם, זה הרבה יותר מסובך ולעיתים יכול לקחת שנים עד שהם יגיעו למצב בו הם ממציאים פטנט חדש.

 

השאר תגובה